Cena towarów poza zestawem | Cena zestawu | ||
---|---|---|---|
Zestaw trzech win z Australii | 177.00zł | 139.00złOszczędzasz(21.47%) |
Głęboki rubinowy kolor z odcieniem fioletu, w bukiecie dominują aromaty jeżyn i truskawek, uzupełniane przez zapach dojrzałych śliwek, ciemnej czekolady i keksu. Dobrze zbudowany smak świeżych, słodkich jagód. Shirazowi wino zawdzięcza mocny smak czerwonych porzeczek i truskawek, cabernetowi zaś smak śliwek i soku z czarnych porzeczek; łagodne taniny i owocowy finisz.
Wino Two in The Pouch stworzył Pieter Breugem, winiarz wytwórni Possums, mieszając Willunga Shiraz z Blewitt Springs Cabernet Sauvignon. Wino przez 14 miesięcy dojrzewało w używanych beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu.
WEGAŃSKIE WINO W DOBREJ CENIE
„Wytworzone bez użycia produktów pochodzenia zwierzęcego; może być odpowiednie dla wegetarian i wegan”. Na forach internetowych zwolenników tych stylów życia często padają pytania o odpowiednie (i w rozsądnej cenie) wino. Two in The Pouch jest właściwą odpowiedzią.
Dodatki pochodzenia zwierzęcego stosowane są głównie przy ulepszaniu klarowności czy filtrowaniu wina. Najczęściej jest to żelatyna, kazeina z mleka lub białko jaj (dwa ostatnie dopuszczalne dla wegetarian, dla wegan – nie). W Two in The Pouch ich nie ma.
McLAREN VALE
Jeden z pięciu regionów strefy Fleurieu, położony 35 km na południe od Adelajdy nad Zatoką Św. Wincentego – tam „winorośl spotyka się z plażami” – od zachodu graniczący z regionem Adelaide Hills. Winorośl w McLaren Vale uprawiano juz 150 lat temu. Produkcja wina przez stulecie byłą podporządkowana handlowi z Wielką Brytanią, eksportowano wysokoalkoholowe czerwone wytrawne wino o legendarnych leczniczych właściwościach. Współczesny etap winiarstwa w McLaren Vale rozpoczął się w latach 60. XX w. wraz z rozwojem małych wytwórni; mówi się, że region stał się australijskim „duchowym centrum” małych producentów.
Czerwone odmiany stanowią aż 80 proc. upraw. Regionalny shiraz nie jest pikantny i pieprzowy, ma styl, który w dawnych latach nazywano burgundem. Często z nutą ciemnej, gorzkiej czekolady, mocne. Wielu producentów miesza shiraz z różnych podregionów (jest ich w McLaren Vale pięć), żeby uzyskać bardzie złożone wina. Wina caberenet sauvignon są pełne ciała i bogate, często z nutą ciemnej czekolady i czarnej porzeczki, miękkie, z długim potencjałem starzenia.
SHIRAZ
Najważniejsza odmiana czerwonych winogron, uprawiana w Australii od 1832 r. W Australii są 62 regiony winiarskie i shiraz (w Europie syrah) jest obecny w każdym z nich. Rośnie w różnych warunkach, przejmuje cechy terroir i nie traci cech odmiany. Stąd rozmaitość stylów – od win o niskiej zawartości alkoholu (mniej więcej 12,5 proc. ), pikantnych, o smaku czereśni (najlepsze, kiedy shiraz fermentuje z dodatkiem 5 lub mniej proc. viognier) po potężne shiraz z Barossa Valley, w których zawartość alkoholu jest czasem wyższa niż 16 proc. obj. Pośrodku są eleganckie, długowieczne wina z Coonawarra. W długowiecznym shiraz z Hunter Valley, niezbyt mocnym, za młodu wyczuwalne są smaki ziemi i skóry; z wiekiem powoli, ale nieubłaganie nabiera jedwabistej gładkości, z pikantną nutą. Shiraz z centralnej Wiktorii jest soczysty, z wieloma smakami fruits noirs – najlepszy jest z Heathcote. Bardzo pikantne, pieprzowe są wina z Sunbury.
CABERNET SAUVIGNON
Samorzutna krzyżówka cabernet franc i sauvignon blanc. Odmiana uznawana często za najszlachetniejszą wśród czerwonych winogron, chociaż zadurzeni w pinot noir stanowczo by się z tym nie zgodzili, a shiraz jest zbyt potulny, by stanowić znaczące wyzwanie. W Bordeaux cabernet sauvignon wyszedł z cienia dopiero w końcu XVIII wieku, a status odmiany dominującej zyskał, kiedy filoksera spustoszyła winnice, a malbec i carmenère popadły w niełaskę. Do Australii cabernet sauvignon trafił za sprawą Jamesa Busby’ego (w 1832 r.); uprawy założono w wielu innych miejscach Australii Południowej. Jednak triumfalny pochód wina wzmacnianego nie sprzyjał tej odpornej, ale dającej małe plony i niski poziom alkoholu odmianie. Od 1966 r. nastąpił spektakularny wzrost jej popularności. Przez pewien czas wydawało się nawet, że prześcignie shiraz, który zdążył już stać się najchętniej uprawianą odmianą w Australii. Coonwarra stała się nową ojczyzną cabernet sauvignon. Odmiana bardzo dobrze daje sobie radę w regionach z klimatem morskim, przede wszystkim w Margaret River, Yarra Valley, McLaren i w regionach strefy Limestone Coast. Najstarszą uprawą cabernet sauvignon w Australii, a prawdopodobnie i na świecie, jest kwatera zwana Block 42 w Kalimna Vineyard Penfoldsa, gdzie winorośl zasadzono w latach 80. XIX wieku.
POSSUMS VINEYARDS
Nazwa wytwórni Possums pochodzi od nazwisk założycieli wytwórni Johna Possinghama, byłego szefa naukowego CSIRO, jednej z największych na świecie interdyscyplinarnych instytucji naukowo-badawczych, i Carol Summers, którzy uprawiają winorośl w regionie McLaren Vale od 30 lat. Natomiast słowo „possum” oznacza grupę popularnych w Australii, niewielkich, nadrzewnych torbaczy, krewnych kangurów, wombatów i misiów koala. Nazywane czasem oposami, odgrywały ważną rolę w kulturze i folklorze Aborygenów; nory torbaczy były wykorzystywane w rodzimej i starożytnej grze w piłkę marngrook, co opisał Wilhelm Blandowski, imigrant ze Śląska, którego przodkowie pieczętowali się herbem Wieniawa.