Czerwone wytrawne wino, w którym dominują owoce czereśni i wiśni, dopełniane przez zapachy i smaki ziemne. Nos – pikantny, z nutami zapachów dziczyzny oraz zgniecionych płatków róży. W sumie przywodzi na myśl Burgundię bardziej niż typowe, zdominowane przez owoce pinoty z Nowego Świata. Finisz długi, aromatyczny, satysfakcjonujący.
Winogrona były zbierane ręcznie. Wino dojrzewało przed butelkowaniem przez 9 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu (20% było nowych).
RECENZJE
„Ata Rangi Crimson 2009 z młodej winorośli to klasycznie zrobiony pinot, eksponujący aromaty wiśni, czereśni, suszonych ziół i zapachy kwiatowe. W ustach dobrze skoncentrowany, jedwabisty, z drobnymi, łagodnie wysuszającymi taninami. Świetnie zrobione, nieskazitelne wino, które pokaże większą złożoność za pewien czas” – Wine Orbit
„Ata Rangi klasyfikuje Crimson w drugiej klasie swoich win, ale w tym pinot nie ma niczego drugiej klasy. Ten wspaniały, aromatyczny pinot pachnie kwiatami i likierem wiśniowym. Bogate i głębokie wino o smaku czereśni, śliwek i malin oraz goździków. Owoce i przyprawy korzenne harmonijnie łączą się z taninową strukturą, subtelną lecz jędrną. Crimson jest klasowym winem, które wzmacnia reputację Kiwi, jako producentów dobrego pinot noir” – Wayne Steel
WAIRARAPA
Po maorysku – lśniące wody. Region winiarski na południowym skraju nowozelandzkie Wyspy Północnej, czasem nazywany Martinborough (de facto – podregion), od głównego miasta w regionie, uważanego za najlepsze miejsce w Nowej Zelandii do uprawy pinot noir, o bardzo zbliżonych warunkach klimatycznych i glebowych do Burgundii. Chłodny klimat i długie suche lato sprzyjają powolnemu dojrzewaniu winogron. Plony są niskie, ale owoce osiągają bardzo intensywny smak i zapach. Poza doskonałymi pinotami w Wairarapa powstają bardzo dobre białe wina chardonnay, riesling, sauvignon blanc i aromatyczny gewurztraminer.
PROJEKT CRIMSON
„Pijcie to wino: premią jest satysfakcja z ratowania świata” – Ken Gargett
Sprzedaż wina Crimson wspiera Projekt Crimson, charytatywny fundusz, utworzony w 1990 r., dla ochrony i sadzenia nowozelandzkich drzew pohutukawa i rata (z rodziny mitrowatych), zwanych też „ojczystymi drzewkami bożonarodzeniowymi” – kwitną właśnie w okresie Bożego Narodzenia, okrywając się charakterystycznymi czerwonymi kwiatami. Clive Paton, właściciel Ata Rangi, jest znanym obrońca naturalnej przyrody Nowej Zelandii i aktywnym członkiem fundacji.
ATA RANGI
Nazwa znaczy „nowy początek” lub „niebo o brzasku”. Założona 30 lat temu przez Clive Patona, jego żonę Phyll i siostrę Alison w regionie Wairarapa/Martinborough na nowozelanadzkiej Wyspie Północnej ma 35 ha własnych winnic. Clive, który znał juz wczesniej te ziemie, postawił przede wszystkim na odmiany czerwone: pinot noir, shiraz, cabernet sauvignon i merlot. I od początku chciał robić wina najwyższej klasy. A początki były trudne. Pomiędzy rzędami winorośli Patonowie uprawiali dynie i czosnek, sprzedawane w pobliskim Wellington – tak zarabiali na rozwój winiarni. A później... „Kiedy pytam winiarzy o najlepszych producentów w Nowej Zelandii, zawsze pada jedna nazwa – Ata Rangi” – pisał krytyk z e-Robert Parker.com. Wytwórnia otrzymała tytuł „Tiparunga Teutei o Aotearoa”, co po maorysku oznacza „Grand Cru Nowej Zelandii”. Pinoty z Ata Ranga trzykrotnie zdobyły nagrodę Bouchard-Finlaysona dla najlepszego pinot noir na International Wine and Spirit Competition w Londonie.