Białe wytrawne wino w blado-słomkowym kolorze. Aromat świeżych limonek, białych brzoskwiń, gujawy i moreli. Dobrze zbudowane, głębokie, smaki owoców cytrusowych i gruszki. Viognier daje zapach i smak moreli, sauvignon blanc orzeźwiającą kwasowość. Wytrawny, rześki finisz. Wino do popijania przy każdej okazji.
McLAREN VALE
Jeden z pięciu regionów strefy Fleurieu, położony 35 km na południe od Adelajdy nad Zatoką Św. Wincentego – tam „winorośl spotyka się z plażami” – od zachodu graniczący z regionem Adelaide Hills. Winorośl w McLaren Vale uprawiano juz 150 lat temu. Produkcja wina przez stulecie byłą podporządkowana handlowi z Wielką Brytanią, eksportowano wysokoalkoholowe czerwone wytrawne wino o legendarnych leczniczych właściwościach. Współczesny etap winiarstwa w McLaren Vale rozpoczął się w latach 60. XX w. wraz z rozwojem małych wytwórni; mówi się, że region stał się australijskim „duchowym centrum” małych producentów.
Czerwone odmiany stanowią aż 80 proc. upraw. Regionalny shiraz nie jest pikantny i pieprzowy, ma styl, który w dawnych latach nazywano burgundem. Często z nutą ciemnej, gorzkiej czekolady, mocne. Wielu producentów miesza shiraz z różnych podregionów (jest ich w McLaren Vale pięć), żeby uzyskać bardzie złożone wina. Wina caberenet sauvignon są pełne ciała i bogate, często z nutą ciemnej czekolady i czarnej porzeczki, miękkie, z długim potencjałem starzenia.
CHARDONNAY
Zdecydowanie najważniejsza w Australii odmiana białych winogron i białego wina. Pod względem powierzchni upraw, jak i wielkości zbiorów stanowi około 45 proc. całej produkcji białych winogron i, co za tym idzie, białego wina. Pomiędzy stylami australijskiego chardonnay jest przepaść. Jest więc styl “słońce w butelce”, który był główną bronią w walce, dzięki której Australia przebiła się z końca stawki na czwartą pozycję światowej ligi eksporterów. Z drugiej strony, najlepsze australijskie chardonnay są wśród najlepszych na świecie, przede wszystkim te z regionów Margaret River, Yarra Valley, Mornington Peninsula i Adelaide Hills. Kontrast pomiędzy bogactwem, teksturą, głębią i złożonością chardonnay z Margaret River, a eleganckim, intensywnym i długim chardonnay z Yarra Valley doskonale dowodzi wpływu terroir. Ale winiarze też mają tu coś do powiedzenia. Niektórzy zwracają się ku krzemowym, mineralnym, z niewielkim udziałem dębu winom w stylu chablis, inni ku bogatszym, wielowarstwowym i złożonym winom w stylu burgundzkim. Pośrodku, dodając zabawny akcent do obrazu całości, jest coś, co można by nazwać „nowym klasycznym australijskim stylem”.
SAUVIGNON BLANC
Odmiana białych winogron, w 1997 r. zidentyfikowana jako jedno z dwojga „rodziców” cabernet sauvignon – drugim jest cabernet franc. Ktokolwiek próbował niedojrzałych owoców cabernet sauvignon, wie, że mają smak roztartych ziół, trawy, asparagusa, z mineralną kwasowością niesamowicie przypominającą smak sauvignon blanc. Odmiana potrzebuje zdecydowanie chłodnego klimatu; Region Marlborough w Nowej Zelandii jest jednym z najlepszych, a na pewno największym regionem produkcji sauvignon blanc. To dość zaskakujące, że w Australii rozwinęła się uprawa sauvignon blanc, nawet jeśli wziąć pod uwagę zapotrzebowanie związane z produkcją mieszanek sauvignon blanc z semillon. W 2008 r. sauvignon blanc uprawiano na 6404 ha, co dało tej odmianie trzecie miejsce za chardonnay i semillon. Chłodne Adelaide Hills i Margaret River są głównymi regionami produkującymi odmianowe wino sauvignon blanc, Margaret River przoduje jako wytwórca mieszanek sauvingon z semillon; interesująca, ale produkowana na małą skalę jest mieszanka semillon z Hunter Valley z sauvignon blanc z Orange.
Three in The Pouch stworzył Pieter Bregem mieszając chardonnay, viognier i sauvignon blanc tak, aby wydobyć odmianowe cechy winogron.
POSSUMS VINEYARDS
Nazwa wytwórni Possums pochodzi od nazwisk założycieli wytwórni Johna Possinghama, byłego szefa naukowego CSIRO, jednej z największych na świecie interdyscyplinarnych instytucji naukowo-badawczych, i Carol Summers, którzy uprawiają winorośl w regionie McLaren Vale od 30 lat. Natomiast słowo „possum” oznacza grupę popularnych w Australii, niewielkich, nadrzewnych torbaczy, krewnych kangurów, wombatów i misiów koala. Nazywane czasem oposami, odgrywały ważną rolę w kulturze i folklorze Aborygenów; nory torbaczy były wykorzystywane w rodzimej i starożytnej grze w piłkę marngrook, co opisał Wilhelm Blandowski, imigrant ze Śląska, którego przodkowie pieczętowali się herbem Wieniawa.
„Three in The Pouch” (pouch – torba), to trójka w torbie – łatwo domyślić się w czyjej.