Jasnożółte z zielonkawym odcieniem. Bukiet wyrafinowany i złożony. Typowe dla regionu Adelaide aromaty owoców pestkowych z dominacją gruszki, połączonych z olejkiem goździkowym. Bogata, kremowa faktura. Cytrynowy charakter klasycznego chłodnego klimatu. Intensywność smaku owoców doskonale harmonizuje z karmelowym smakiem z dębiny. W końcówce smak jest jeszcze bardziej ożywiony, gdyż całość dopełnia delikatna kwasowość. Długi finisz.
Wino dojrzewało przez 9 miesięcy w beczkach z najlepszego francuskiego dębu; 40 proc. w nowych beczkach, 60 proc. w jednoletnich. Do fermentacji wykorzystano dzikie drożdże.
RECENZJA
“To wino jest hedonistyczna rozkoszą” – Winewise.
ADELAIDE HILLS
Region w Australii Południowej położony kilkanaście kilometrów na wschód od Zatoki Św. Wawrzyńca, w paśmie Mount Lofty Ranges, sąsiadujący od północy ze strefą Barossa (regiony Barossa Valley i Eden Valley) i McLaren Vale na południu. Granicę stanowi poziomica 400 m. Geograficznie jeden z największych regionów winiarskich i najbardziej zróżnicowanych pod względem klimatu, gleby i topografii.
Winorośl uprawiano w Adelaide Hills już w latach 40. XIX w., ale prawdziwy rozkwit regionu nastąpił w latach 70. XX w. wraz z przybyciem na te tereny butikowych winiarzy, dzięki którym region jest dzisiaj uznanym na świecie producentem najbardziej eleganckich win Australii z odmian dojrzewających w chłodnym klimacie, przede wszystkim chardonnay i sauvignon blanc. Winnice są małe, z reguły na stromych stokach, powszechnie stosuje się ręczne przycinanie i zbiory.
Chardonnay z Adelaide Hills jest eleganckie, pełne charakteru odmianowego, często złożone. odpowiadające filozofii produkcji wina regionalnych wytwórców. Sauvignon blanc uważa się za jedno z najlepszych w Australii. Zwykle świeże, aromatyczne i kruche, długie, świetnie zbudowane, co jest charakterystyczne dla większości win – białych i czerwonych - z Adelaide Hills. Znaczna ilość pinot noir i chardonnay uprawianych w Adelaide Hills służy do wyrobu wyjątkowo zrównoważonych win musujących.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Hong Kong International Wine & Spirit Competition 2010 - złoty medal, 94 pkt. – Best New World Chardonnay and Best Chardonnay of Show
12th MAN
Gregg Trott, założyciel wytwórni Wirra Wirra, był zapalonym krykiecistą. Sport ten uważał zresztą za jedyne zajęcie godne gentlemana. Jako nastolatek wybudował na rodzinnej farmie boisko, na którym naśladował swych idoli. Jego pasję symbolizuje wielka piłka krykietowa z drewna eukaliptusa, witająca gości przy wejściu do piwnic Wirra Wirra. Trott marzył, żeby założyć słynną zieloną reprezentacyjną czapkę, nawet gdyby miał być tylko tym dwunastym zawodnikiem (12th man), czyli pierwszym rezerwowym, „roznoszącym drinki”. Jeśli na tacy byłoby Adelaide Hills Chardonnay, eleganckie, intensywne wino, wyrabiane przy użyciu wyłącznie dzikich drożdży i fermentowane w beczkach z najlepszego francuskiego dębu, Trotty byłby mile widziany na każdych zawodach.
CHARDONNAY
Zdecydowanie najważniejsza w Australii odmiana białych winogron i białego wina. Pod względem powierzchni upraw, jak i wielkości zbiorów stanowi około 45 proc. całej produkcji białych winogron i, co za tym idzie, białego wina. Pomiędzy stylami australijskiego chardonnay jest przepaść. Jest więc styl “słońce w butelce”, który był główną bronią w walce, dzięki której Australia przebiła się z końca stawki na czwartą pozycję światowej ligi eksporterów. Z drugiej strony, najlepsze australijskie chardonnay są wśród najlepszych na świecie, przede wszystkim te z regionów Margaret River, Yarra Valley, Mornington Peninsula i Adelaide Hills. Kontrast pomiędzy bogactwem, teksturą, głębią i złożonością chardonnay z Margaret River, a eleganckim, intensywnym i długim chardonnay z Yarra Valley doskonale dowodzi wpływu terroir. Ale winiarze też mają tu coś do powiedzenia. Niektórzy zwracają się ku krzemowym, mineralnym, z niewielkim udziałem dębu winom w stylu chablis, inni ku bogatszym, wielowarstwowym i złożonym winom w stylu burgundzkim. Pośrodku, dodając zabawny akcent do obrazu całości, jest coś, co można by nazwać „nowym klasycznym australijskim stylem”.
ZAKRĘCONE PLEMIĘ WIRRA WIRRA
Wirra Wirra Vineyards to jedna z najlepszych rodzinnych winiarni w Australii w McLaren Vale. Funkcjonuje jako firma XXI. wieku dzięki wizji nieżyjącego już Grega Trotta (znanego jako Trott lub Trottie). Założona w 1894 r. przez Roberta Strangewaysa Wigleya, podobnie jak Trott – ekscentryka, który miał zwyczaj wjeżdżać konno do miejskiego ratusza. Na fotografiach widać jego czy patrzące w różnych kierunkach, co nie przeszkodziło mu stać się świetnym krykiecistą (krykiet był też jedną z pasji Trotta). Aby uniknąć skandali, rodzina wysłała go do McLaren Vale, gdzie został vigneron. Greg Trott i od 1969 r. lat odbudowywał porzuconą po śmierci Roberta winiarnię. Trott był owładnięty pasją kolekcjonowania wielkich i małych przedmiotów, z reguły bezużutecznych, i włączał je do wystroju budynku (choćby prawie tonę ważący dzwon czy organy piszczałkowe ze zrujnowanego kościoła warte 450 tys. dolarów). W urodziny Trotta pracownicy wystrzeliwują ze średniowiecznej katapulty arbuzy (Trott strzelał butelkami z winem). To cokolwiek zakręcone „plemię” Wirra Wirra (aborygeńskie: „wśród eukaliptusów”) uważa, żaden pomysł nie wydaje się zbyt dziwaczny lub nieprawdopodobny, a winiarnia jest miejscem, gdzie ekscentryczność jest raczej regułą niż wyjątkiem, zabawa zaś jest poważnym biznesem.
SAMANTHA CONNEW
Zatrudniając się w barze w Christchurch Samantha Connew, studentka prawa z Nowej Zelandii, nie mogła przypuszczać, że kilkanaście lat później, w 2007 r. zostanie wyróżniona tytułem International Red Winemaker of the Year, „Oscarem” branży winiarskiej.
Pracując w barach i restauracjach odkryła, że wino interesuje ją bardziej od prawa. Za namową kolegi zapisała się na wydział winogrodnictwa i enologii Uniwersytetu Lincolna. – Kiedy zaczęłam studia, wiedziałam, że to jest dokładnie to, czym chcę się zajmować –wspomina. Kolejny krok w winiarskiej karierze ponownie zawdzięcza pracy w barze, w którym spotkała właścicieli winnicy z Oregonu. Ci, pod wrażeniem jej wiedzy o winie, zaproponowali jej pracę winiarza. Później robiła wino w Margaret River, na Sycylii i w Hunter Valley, gdzie zdobywała doświadczenie pod okiem legendarnego winiarza Iaina Riggsa w wytwórni Brokenwood. To on rekomendował ją na stanowisko winiarza w Wirra Wirra, gdzie wkrótce została szefem winiarzy, stawiając „własną pieczęć na ikonicznej marce wina.”
Australijczycy już ją uważają za „swoją”, chociaż jest Kiwi, a feministki kochają ją, jako tę, która prześcignęła facetów w zdominowanej przez mężczyzn branży. – Podejrzewam, że ona nie umiałaby zrobić przeciętnego wina – pisze o Connew dziennikarz winiarski Campbell Mattinson.
Wirra Wirra SCRUBBY RISE Sauvignon Blanc Semillion 2008
56.00zł
Do porównania
Zobacz szczegóły
|