Czerwone wytrawne wino w kolorze głębokiej purpury w rubinowym odcieniu. Aromat zdominowany przez zapach świeżych czarnych porzeczek i morwy z czekoladowo-kawowymi i pikantnymi nutami. W ustach żywy, świeży, intensywny smak jeżyn i morwy. Wino o mocnej, muskularnej budowie i miękkiej aksamitnej teksturze.
Dwie piękności i brzydkie kaczątko? O tym, że shiraz i cabernet są świetną para dobrze wiadomo, ale ich układne stosunki w „trójkącie” są rzadsze. Okazuje się jednak, że petit verdot przenosi wino na inny poziom, ożywiając kolor i wzbogacając aromat. Trzy odmiany razem osiągają równowagę, elegancję i dobrą strukturę w klasycznym czerwonym winie z Wirra Wirra. Źródłem winogron były własne winnice Wirra Wirra i najlepsze winnice w McLaren Vale – mieszanka owoców z pojedynczych winnic w różnych podregionach jest kluczem do stylu wina. Dzięki roztropnemu użyciu beczek z francuskiego i amerykańskiego dębu wino z odrębnych partii winogron osiągnęło optymalną równowagę przed zmieszaniem.
RECENZJA
“Tętniące życiem średnio cieliste wino po znakiem śliwek, jeżyn i innych ciemnych owoców, gładkie taniny na finiszu” – James Halliday.
SOUTH AUSTRALIA
Australia Południowa jest najmocniejszym stanem winiarskim Australii, stąd pochodzi ponad połowa krajowej produkcji wina. Może się także pochwalić jednymi z najstarszych upraw winorośli na świecie. W izolowanych regionach Barossa Valley i Adelaide Hills, dzięki kwarantannie, stare plantacje przetrwały plagę filoksery, która zniszczyła winnice w Europie, Ameryce Północnej i we wschodniej Australii.
Stan położony w centralno-południowej części kontynentu australijskiego nad Oceanem Indyjskim ma powierzchnie trzykrotnie większą niż Polska, ale poza nielicznymi wyjątkami uprawa winorośli skupia się na stosunkowo niewielkim zwartym obszarze południowo-wschodniej części stanu. Mogłoby to sugerować homogeniczność odmian winorośli i stylów wina. Nic bardziej odległego od rzeczywistości. Położenie nad poziomem morza, szerokość geograficzna, ukształtowanie terenu, regionalne wariacje klimatyczne i różnorodne gleby tworzą specyfikę terroir i w efekcie rozmaitość win, od radosnych, musujących po 100- letnie, bez mała lepkie porto.
SCRUBBY RISE
Srubby Rise (porośnięty krzakami pagórek) to nazwa winnicy położonej naprzeciwko kamiennych piwnic wytwórni Wirra Wirra. Winnica Scrubby Rise, wbrew nazwie, jest dzisiaj zupełnie płaska i ogołocona z dzikich zarośli, natomiast daje co roku jedne z najlepszych winogron.
Wina Srubby Rise dobrze smakują, kiedy są młode, najlepiej w towarzystwie dobrego jedzenia, dobrych przyjaciół i przy ożywionej rozmowie. To fakt nie podlegający dyskusji.
SHIRAZ
Najważniejsza odmiana czerwonych winogron, uprawiana w Australii od 1832 r. W Australii są 62 regiony winiarskie i shiraz (w Europie syrah) jest obecny w każdym z nich. Rośnie w różnych warunkach, przejmuje cechy terroir i nie traci cech odmiany. Stąd rozmaitość stylów – od win o niskiej zawartości alkoholu (mniej więcej 12,5 proc. ), pikantnych, o smaku czereśni (najlepsze, kiedy shiraz fermentuje z dodatkiem 5 lub mniej proc. viognier) po potężne shiraz z Barossa Valley, w których zawartość alkoholu jest czasem wyższa niż 16 proc. obj. Pośrodku są eleganckie, długowieczne wina z Coonawarra. W długowiecznym shiraz z Hunter Valley, niezbyt mocnym, za młodu wyczuwalne są smaki ziemi i skóry; z wiekiem powoli, ale nieubłaganie nabiera jedwabistej gładkości, z pikantną nutą. Shiraz z centralnej Wiktorii jest soczysty, z wieloma smakami fruits noirs – najlepszy jest z Heathcote. Bardzo pikantne, pieprzowe są wina z Sunbury.
CABERNET SAUVIGNON
Samorzutna krzyżówka cabernet franc i sauvignon blanc. Odmiana uznawana często za najszlachetniejszą wśród czerwonych winogron, chociaż zadurzeni w pinot noir stanowczo by się z tym nie zgodzili, a shiraz jest zbyt potulny, by stanowić znaczące wyzwanie. W Bordeaux cabernet sauvignon wyszedł z cienia dopiero w końcu XVIII wieku, a status odmiany dominującej zyskał, kiedy filoksera spustoszyła winnice, a malbec i carmenère popadły w niełaskę. Do Australii cabernet sauvignon trafił za sprawą Jamesa Busby’ego (w 1832 r.); uprawy założono w wielu innych miejscach Australii Południowej. Jednak triumfalny pochód wina wzmacnianego nie sprzyjał tej odpornej, ale dającej małe plony i niski poziom alkoholu odmianie. Od 1966 r. nastąpił spektakularny wzrost jej popularności. Przez pewien czas wydawało się nawet, że prześcignie shiraz, który zdążył już stać się najchętniej uprawianą odmianą w Australii. Coonwarra stała się nową ojczyzną cabernet sauvignon. Odmiana bardzo dobrze daje sobie radę w regionach z klimatem morskim, przede wszystkim w Margaret River, Yarra Valley, McLaren i w regionach strefy Limestone Coast. Najstarszą uprawą cabernet sauvignon w Australii, a prawdopodobnie i na świecie, jest kwatera zwana Block 42 w Kalimna Vineyard Penfoldsa, gdzie winorośl zasadzono w latach 80. XIX wieku.
ZAKRĘCONE PLEMIĘ WIRRA WIRRA
Wirra Wirra Vineyards to jedna z najlepszych rodzinnych winiarni w Australii w McLaren Vale. Funkcjonuje jako firma XXI. wieku dzięki wizji nieżyjącego już Grega Trotta (znanego jako Trott lub Trottie). Założona w 1894 r. przez Roberta Strangewaysa Wigleya, podobnie jak Trott – ekscentryka, który miał zwyczaj wjeżdżać konno do miejskiego ratusza. Na fotografiach widać jego czy patrzące w różnych kierunkach, co nie przeszkodziło mu stać się świetnym krykiecistą (krykiet był też jedną z pasji Trotta). Aby uniknąć skandali, rodzina wysłała go do McLaren Vale, gdzie został vigneron. Greg Trott i od 1969 r. lat odbudowywał porzuconą po śmierci Roberta winiarnię. Trott był owładnięty pasją kolekcjonowania wielkich i małych przedmiotów, z reguły bezużutecznych, i włączał je do wystroju budynku (choćby prawie tonę ważący dzwon czy organy piszczałkowe ze zrujnowanego kościoła warte 450 tys. dolarów). W urodziny Trotta pracownicy wystrzeliwują ze średniowiecznej katapulty arbuzy (Trott strzelał butelkami z winem). To cokolwiek zakręcone „plemię” Wirra Wirra (aborygeńskie: „wśród eukaliptusów”) uważa, żaden pomysł nie wydaje się zbyt dziwaczny lub nieprawdopodobny, a winiarnia jest miejscem, gdzie ekscentryczność jest raczej regułą niż wyjątkiem, zabawa zaś jest poważnym biznesem.
SAMANTHA CONNEW
Zatrudniając się w barze w Christchurch Samantha Connew, studentka prawa z Nowej Zelandii, nie mogła przypuszczać, że kilkanaście lat później, w 2007 r. zostanie wyróżniona tytułem International Red Winemaker of the Year, „Oscarem” branży winiarskiej.
Pracując w barach i restauracjach odkryła, że wino interesuje ją bardziej od prawa. Za namową kolegi zapisała się na wydział winogrodnictwa i enologii Uniwersytetu Lincolna. – Kiedy zaczęłam studia, wiedziałam, że to jest dokładnie to, czym chcę się zajmować –wspomina. Kolejny krok w winiarskiej karierze ponownie zawdzięcza pracy w barze, w którym spotkała właścicieli winnicy z Oregonu. Ci, pod wrażeniem jej wiedzy o winie, zaproponowali jej pracę winiarza. Później robiła wino w Margaret River, na Sycylii i w Hunter Valley, gdzie zdobywała doświadczenie pod okiem legendarnego winiarza Iaina Riggsa w wytwórni Brokenwood. To on rekomendował ją na stanowisko winiarza w Wirra Wirra, gdzie wkrótce została szefem winiarzy, stawiając „własną pieczęć na ikonicznej marce wina.”
Australijczycy już ją uważają za „swoją”, chociaż jest Kiwi, a feministki kochają ją, jako tę, która prześcignęła facetów w zdominowanej przez mężczyzn branży. – Podejrzewam, że ona nie umiałaby zrobić przeciętnego wina – pisze o Connew dziennikarz winiarski Campbell Mattinson.
Wirra Wirra RSW Shiraz 2006
240.00zł
Do porównania
Zobacz szczegóły
|