Białe wytrawne wino, aromatyczne, dość ascetyczne, o tłumionej owocowości, doskonałe w smaku i długie. M3 jest przykładem ewolucji australijskiego chardonnay. Jest eleganckie, powściągliwe, z potencjałem starzenia w butelce.
Region Adelaide Hills jest źródłem najlepszych australijskich chardonnay. Ręcznie zbierane winogrona pochodzą w większości z własnej winnicy M3. Wino fermentowało i dojrzewało w beczkach z francuskiego dębu.
RECENZJA
„Aromatyczny bukiet – nektarynki, brzoskwinie z nutą skórek cytrusów; w ustach świeże, żywe, bardzo długie; jest tam francuski dąb, ale daje o sobie znać po cichu. 96 pkt” – James Halliday
ADELAIDE HILLS
Region w Australii Południowej położony kilkanaście kilometrów na wschód od Zatoki Św. Wawrzyńca, w paśmie Mount Lofty Ranges, sąsiadujący od północy ze strefą Barossa (regiony Barossa Valley i Eden Valley) i McLaren Vale na południu. Granicę stanowi poziomica 400 m. Geograficznie jeden z największych regionów winiarskich i najbardziej zróżnicowanych pod względem klimatu, gleby i topografii.
Winorośl uprawiano w Adelaide Hills już w latach 40. XIX w., ale prawdziwy rozkwit regionu nastąpił w latach 70. XX w. wraz z przybyciem na te tereny butikowych winiarzy, dzięki którym region jest dzisiaj uznanym na świecie producentem najbardziej eleganckich win Australii z odmian dojrzewających w chłodnym klimacie, przede wszystkim chardonnay i sauvignon blanc. Winnice są małe, z reguły na stromych stokach, powszechnie stosuje się ręczne przycinanie i zbiory.
Chardonnay z Adelaide Hills jest eleganckie, pełne charakteru odmianowego, często złożone. odpowiadające filozofii produkcji wina regionalnych wytwórców. Sauvignon blanc uważa się za jedno z najlepszych w Australii. Zwykle świeże, aromatyczne i kruche, długie, świetnie zbudowane, co jest charakterystyczne dla większości win – białych i czerwonych - z Adelaide Hills. Znaczna ilość pinot noir i chardonnay uprawianych w Adelaide Hills służy do wyrobu wyjątkowo zrównoważonych win musujących.
CHARDONNAY
Zdecydowanie najważniejsza w Australii odmiana białych winogron i białego wina. Pod względem powierzchni upraw, jak i wielkości zbiorów stanowi około 45 proc. całej produkcji białych winogron i, co za tym idzie, białego wina. Pomiędzy stylami australijskiego chardonnay jest przepaść. Jest więc styl “słońce w butelce”, który był główną bronią w walce, dzięki której Australia przebiła się z końca stawki na czwartą pozycję światowej ligi eksporterów. Z drugiej strony, najlepsze australijskie chardonnay są wśród najlepszych na świecie, przede wszystkim te z regionów Margaret River, Yarra Valley, Mornington Peninsula i Adelaide Hills. Kontrast pomiędzy bogactwem, teksturą, głębią i złożonością chardonnay z Margaret River, a eleganckim, intensywnym i długim chardonnay z Yarra Valley doskonale dowodzi wpływu terroir. Ale winiarze też mają tu coś do powiedzenia. Niektórzy zwracają się ku krzemowym, mineralnym, z niewielkim udziałem dębu winom w stylu chablis, inni ku bogatszym, wielowarstwowym i złożonym winom w stylu burgundzkim. Pośrodku, dodając zabawny akcent do obrazu całości, jest coś, co można by nazwać „nowym klasycznym australijskim stylem”.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Decanter World Wine Awards 2009 – srebrny medal
SHAW & SMITH
Historia winiarni zaczyna się w 1989 r., kiedy Martin Shaw, niezwykle inteligentny, wysoko wykwalifikowany winiarz z Petaluma połączył siły ze swoim kuzynem Michaelem Hill Smithem, pierwszym Australijczykiem, który otrzymał tytuł Master of Wine (MW) i który był odpowiedzialny za popularyzację programu MW w innych krajach (wcześniej każdy pretendent do tytułu musiał mieszkać i pracować w Anglii, był to nieodzowny warunek dopuszczenia do egzaminów). Zaczęli od winiarni wirtualnej. Teraz mają posiadłość w Adelaide Hills z 51-hektarową winnicą w Balhannah i kompleks budynków z winiarnią, sklepem firmowym i piwnicami. Produkcja wynosi 35 tys. skrzynek, przy czym dochody generuje głównie sauvignon blanc, chociaż od 2000 r. ich M3 Chardonnay i shiraz wskoczyły do czołówki najlepszych win Australii.