Czerwone wytrawne wino w żywym, głębokim kolorze rubinowej czerwieni. Pikantne aromaty żurawin i kwaśnych czereśni są równoważone słodyczą czerwonych owoców. Mięsiste taniny oddając pole owocom, przyprawionym delikatnymi owocowymi taninami i subtelnym pikantnym wpływem dębiny.
Wino łączy odmiany o kontrastowych cechach. Winogrona pochodzą z kilku winnic w regionie Margaret River. Wino było starzone w dębowych beczkach przez 17 miesięcy.
RECENZJE
“Mistrzowska mieszanka dwóch odmian, które gładko się łączą; czerwone owoce, taniny drobne, aksamitne. Absolutnie wyborne, powinno być w karcie win każdej szanującej się włoskiej restauracji. Zakrętka. 94 pkt” – James Halliday.
„Kolejny fajerwerk ze znakomitego w Margaret River 2007 roku” – Purple Palate.
MARGARET RIVER
Wyraźnie wyodrębniony, z trzech stron otoczony przez ocean region w Australii Zachodniej, na południe od Perth. Nie ma oficjalnych podregionów, ale enolog John Gladstones uważa, że powinno ich być pięć, ze względu na różnice klimatyczne i różne gleby.
To właśnie Gladstones opublikował w 1965 r. raport, w którym wskazał cechy sprzyjające uprawie winorośli w dzisiejszym regionu Margaret River. Wkrótce powstały pierwsze winnice, zakładane osobliwie przez lekarzy. Pionierem był kardiolog. Region jest statystycznie nieznaczącym producentem winogron, ale czołowym producentem win klasy premium.
Wina z arystokratycznej odmiany cabernet sauvignon zbudowały reputację Margaret River. Cabernet jest produkowany praktycznie w każdej wytwórni regionu, coraz częściej kupażowany z merlotem. Styl przez lata ewoluował, wina nigdy nie są roślinne czy ziołowe, raczej o smaku ziemi. Sauvignon blanc i semillion są wykorzystywane do win odmianowych lub w kupażach, w których dominuje sauvignon lub semillon, czasem z dodatkiem chenin blanc, uznawanych za lokalną specjalność, często nazywane classic dry wine. Intensywne i eleganckie, rzadko nie bywają wybitne.
Chardonnay ma szczególny regionalny charakter - skoncentrowane, złożone, ale nie ciężkie.
Shiraz zazwyczaj jest średnio-cielisty, pikantny, pieprzowy.
CABERNET SAUVIGNON
Samorzutna krzyżówka cabernet franc i sauvignon blanc. Odmiana uznawana często za najszlachetniejszą wśród czerwonych winogron, chociaż zadurzeni w pinot noir stanowczo by się z tym nie zgodzili, a shiraz jest zbyt potulny, by stanowić znaczące wyzwanie. W Bordeaux cabernet sauvignon wyszedł z cienia dopiero w końcu XVIII wieku, a status odmiany dominującej zyskał, kiedy filoksera spustoszyła winnice, a malbec i carmenère popadły w niełaskę. Do Australii cabernet sauvignon trafił za sprawą Jamesa Busby’ego (w 1832 r.); uprawy założono w wielu innych miejscach Australii Południowej. Jednak triumfalny pochód wina wzmacnianego nie sprzyjał tej odpornej, ale dającej małe plony i niski poziom alkoholu odmianie. Od 1966 r. nastąpił spektakularny wzrost jej popularności. Przez pewien czas wydawało się nawet, że prześcignie shiraz, który zdążył już stać się najchętniej uprawianą odmianą w Australii. Coonwarra stała się nową ojczyzną cabernet sauvignon. Odmiana bardzo dobrze daje sobie radę w regionach z klimatem morskim, przede wszystkim w Margaret River, Yarra Valley, McLaren i w regionach strefy Limestone Coast. Najstarszą uprawą cabernet sauvignon w Australii, a prawdopodobnie i na świecie, jest kwatera zwana Block 42 w Kalimna Vineyard Penfoldsa, gdzie winorośl zasadzono w latach 80. XIX wieku.
STELLA BELLA - PIĘKNA GWIAZDA MARGARET RIVER
“Trudno sobie wyobrazić, że wino może być lepsze” – napisał James Halliday, przyznając Stella Bella (wł. piękna gwiazda) pięć gwiazdek, najwyższą ocenę dla winiarni. Wytwórnia założona w 1997 r., dzisiaj jest gwiazdą i ikoną regionu Margaret River. „Stella Bella to więcej niż nazwa lub marka wina; to ekspresja, pasja i wszystkie jasne, uduchowione i piękne rzeczy. Smak dojrzałych i porywająco wytrawnych owoców po prostu hipnotyzuje” – tak, popijając Stella Bella Sauvignon Blanc, zachwycał się recenzent Taste Food & Wine. Winogrona pochodzą wyłącznie z Margaret River z własnych i starannie wyselekcjonowanych innych winnic. Wina sprzedawane są pod osobliwymi markami: najdroższe (z winogron z jednej własnej winnicy) jako Suckfizzle (aby rozszyfrować tę pierwszą nazwę, trzeba sięgnąć do angielskiego tłumaczenia „Gargantui i Pantagruela” XVI–wiecznego pisarza francuskiego François Rabelais – Great Lord Suckfizzle jest jednym z bohaterów powieści.), ze średniej półki (winogrona z regionu Margaret River) jako Stella Bella i Scuttlebutt (potocznie: plotka, pogłoska, błaha paplanina).
JANICE McDONALD
Janice McDonald jest winiarzem od ćwierćwiecza. Za osiągnięcia w Stella Bella otrzymała tytuł „Winemaker of the Year” w Big Red Wine Book (2010-2011). Luminarz australijskiego winiarstwa, James Halliday, uważa Janice McDonald za jednego z najlepszych winiarzy jej pokolenia. W prestiżowej klasyfikacji Australian Wine Companion wytwórnia Stella Bella – z Janice u steru – otrzymała najwyższą ocenę, pięć gwiazdek.