Czerwone wytrawne wino. Ziołowe aromaty budzą się wraz z intensywnymi zapachami czerwonych gatunków owoców. W ustach mocny smak śliwek, morwy, czerwonych porzeczek i borówek. Połączenie drobnych dębowych i owocowych tanin daje delikatny finisz.
Stella Bella wykorzystuje winogrona z centralnej i południowej części region Margaret River, w tym z 80. ha własnych winnic.
RECENZJE
“Przyjemne średnio-cieliste wino, aromat i smak śliwek, jeżyn, czarnej porzeczki czekolady i kawy, delikatne taniny z lekko zaznaczonym wpływem dębiny. Zakrętka. 89 pkt” – James Halliday.
„W tym winie z 2007 r. jest wszystko, co najlepsze w winach Scuttlebutt winiarni Stella Bella. Soczyste, ale z dobrymi taninami i kwasowością, która daje mu kręgosłup, jaki mają wina w wyższej półki. Jak im się udało to zrobić za taką cenę?” – Purple Palate
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Japan Wine Challenge 2008 – srebrny medal
Decanter World Wine Awards 2009 – brązowy medal
Women’s And Wines of the World Int’l Competition 2009 – srebrny medal
SHIRAZ
Najważniejsza odmiana czerwonych winogron, uprawiana w Australii od 1832 r. W Australii są 62 regiony winiarskie i shiraz (w Europie syrah) jest obecny w każdym z nich. Rośnie w różnych warunkach, przejmuje cechy terroir i nie traci cech odmiany. Stąd rozmaitość stylów – od win o niskiej zawartości alkoholu (mniej więcej 12,5 proc. ), pikantnych, o smaku czereśni (najlepsze, kiedy shiraz fermentuje z dodatkiem 5 lub mniej proc. viognier) po potężne shiraz z Barossa Valley, w których zawartość alkoholu jest czasem wyższa niż 16 proc. obj. Pośrodku są eleganckie, długowieczne wina z Coonawarra. W długowiecznym shiraz z Hunter Valley, niezbyt mocnym, za młodu wyczuwalne są smaki ziemi i skóry; z wiekiem powoli, ale nieubłaganie nabiera jedwabistej gładkości, z pikantną nutą. Shiraz z centralnej Wiktorii jest soczysty, z wieloma smakami fruits noirs – najlepszy jest z Heathcote. Bardzo pikantne, pieprzowe są wina z Sunbury.
CABERNET SAUVIGNON
Samorzutna krzyżówka cabernet franc i sauvignon blanc. Odmiana uznawana często za najszlachetniejszą wśród czerwonych winogron, chociaż zadurzeni w pinot noir stanowczo by się z tym nie zgodzili, a shiraz jest zbyt potulny, by stanowić znaczące wyzwanie. W Bordeaux cabernet sauvignon wyszedł z cienia dopiero w końcu XVIII wieku, a status odmiany dominującej zyskał, kiedy filoksera spustoszyła winnice, a malbec i carmenère popadły w niełaskę. Do Australii cabernet sauvignon trafił za sprawą Jamesa Busby’ego (w 1832 r.); uprawy założono w wielu innych miejscach Australii Południowej. Jednak triumfalny pochód wina wzmacnianego nie sprzyjał tej odpornej, ale dającej małe plony i niski poziom alkoholu odmianie. Od 1966 r. nastąpił spektakularny wzrost jej popularności. Przez pewien czas wydawało się nawet, że prześcignie shiraz, który zdążył już stać się najchętniej uprawianą odmianą w Australii. Coonwarra stała się nową ojczyzną cabernet sauvignon. Odmiana bardzo dobrze daje sobie radę w regionach z klimatem morskim, przede wszystkim w Margaret River, Yarra Valley, McLaren i w regionach strefy Limestone Coast. Najstarszą uprawą cabernet sauvignon w Australii, a prawdopodobnie i na świecie, jest kwatera zwana Block 42 w Kalimna Vineyard Penfoldsa, gdzie winorośl zasadzono w latach 80. XIX wieku.
SCUTTLEBUTT
Skuttlebutt to dawne określenie cysterny z wodą pitną na statkach wyruszających w morze. W miejskiej gwarze oznacza plotkę. Cysterna ze słodką wodą ratowała życie i przy niej kiełkowały pokładowe ploteczki. Z czasem słowo skuttlebutt zyskało potoczne znaczenie jako plotka, pogłoska, błaha paplanina – to, czym żyją towarzyskie motyle. Jeśli wino ma osobowość, to Skuttlebutt jest jak towarzyski „motyl”, zawsze w ruchu, zawsze skory do pogawędki.
Kiedy więc „złapiemy” się z przyjaciółmi, żeby wypić kieliszek Scuttlebutt, to doskonała okazja na skuttlebutt – ploteczki.
STELLA BELLA
“Trudno sobie wyobrazić, że wino może być lepsze” – napisał James Halliday, przyznając Stella Bella (wł. piękna gwiazda) pięć gwiazdek, najwyższą ocenę dla winiarni. Wytwórnia założona w 1997 r., dzisiaj jest gwiazdą i ikoną regionu Margaret River. „Stella Bella to więcej niż nazwa lub marka wina; to ekspresja, pasja i wszystkie jasne, uduchowione i piękne rzeczy. Smak dojrzałych i porywająco wytrawnych owoców po prostu hipnotyzuje” – tak, popijając Stella Bella Sauvignon Blanc, zachwycał się recenzent Taste Food & Wine. Winogrona pochodzą wyłącznie z Margaret River z własnych i starannie wyselekcjonowanych innych winnic. Wina sprzedawane są pod osobliwymi markami: najdroższe (z winogron z jednej własnej winnicy) jako Suckfizzle (aby rozszyfrować tę pierwszą nazwę, trzeba sięgnąć do angielskiego tłumaczenia „Gargantui i Pantagruela” XVI–wiecznego pisarza francuskiego François Rabelais – Great Lord Suckfizzle jest jednym z bohaterów powieści.), ze średniej półki (winogrona z regionu Margaret River) jako Stella Bella i Scuttlebutt (potocznie: plotka, pogłoska, błaha paplanina).
JANICE McDONALD
Janice McDonald jest winiarzem od ćwierćwiecza. Za osiągnięcia w Stella Bella otrzymała tytuł „Winemaker of the Year” w Big Red Wine Book (2010-2011). Luminarz australijskiego winiarstwa, James Halliday, uważa Janice McDonald za jednego z najlepszych winiarzy jej pokolenia. W prestiżowej klasyfikacji Australian Wine Companion wytwórnia Stella Bella – z Janice u steru – otrzymała najwyższą ocenę, pięć gwiazdek.