Kakao

Kakao – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Koniecznie trzeba mieć świadomość, że kakao jest głównym składnikiem czekolady. Wspomniany produkt dodawany jest także do ciast. Jak wiadomo na bazie kakao przygotowywany jest również rozgrzewający i smaczny napój. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że ziarna omawianego kakaowca trafiły do Europy dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Charakterystyczny smak kakao podbił serca zdecydowanej większości osób. Jakie są jednak najważniejsze właściwości zdrowotne tego produktu?

Właściwości zdrowotne kakao

Kakao jest przede wszystkim bardzo bogate w fosfor, magnez, wapń, a także żelazo. Koniecznie należy zaznaczyć, że zawartość wspomnianych składników powoduje, że konsumentom poprawia się nastrój. Ponadto liczne badania jednoznacznie dowiodły, że niedobory tych składników są odpowiedzialne za zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dzięki wspomnianym minerałom człowiek znacznie lepiej radzi sobie ze stresem, a także może poszczycić się zdecydowanie lepszą koncentracją. Nie można również zapomnieć, że kakao jest niezwykle bogate w witaminy z grupy B, a także A czy E.

Godny uwagi jest fakt, że naturalne kakao zawiera w swoim składzie bardzo duże ilości przeciwutleniaczy. Z kolei antyoksydanty zarówno niszczą wolne rodniki, jak i strzegą organizmu przed różnego rodzaju czynnikami chorobotwórczymi. ich obecność w diecie jest szansą na uniknięcie nowotworów czy chorób układu krążenia.

Zastosowanie kakao w kuchni

Podejmując decyzję o zakupie kakao należy przede wszystkim pamiętać, aby produkt był możliwie najmniej przetworzony. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie najwięcej wartości będą miały surowe produkty, w które można będzie zaopatrzyć się przez internet, albo w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością. Ponadto z pośród bardzo szerokiej oferty sklepowej zalecane jest kupowanie naturalnego ciemnego kakao bez żadnych dodatków cukru.

Warto wiedzieć, że znane wszystkim kakao przeznaczone do picia powstaje przez wymieszanie proszku z wodą albo ciepłym mlekiem. Osoby, które są zainteresowane uzyskaniem napoju, który będzie przypominał w smaku południowoamerykańską czekoladę powinny zdecydować się dodanie do niego takich przypraw, jak kardamon, pieprz cayenne, wanilia czy cynamon. Ponadto zalecane jest wybranie do słodzenia zdrowszych zamienników cukru. Doskonałymi przykładami mogą być syrop z agawy, syrop klonowy, ksylitol czy miód.

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób dodaje kakao do ciast czy innych wypieków. Można również zdecydować się na dodanie omawianego produktu do dań wytrawnych. Kakao doskonale będzie w stanie skomponować się z wołowiną.

Jedzenie autorstwa freepik - pl.freepik.com