Kakao

Kakao – kilka istotnych wzmianek

W czasach obecnych kakao (https://www.bee.pl/9258-kakao) kupuje się najczęściej w opakowaniach, czyli zazwyczaj jest to produkt przetworzony, bo tę opcję najłatwiej dostać. Rzecz jasna nieco drożej można dostać te ekologiczne zmielone ziarna kakaowca. Jeszcze jakiś czas temu to ekologiczne kakao bez konserwantów było opcją dość drogą, ale w czasach obecnych producentów ekologicznego kakao i ekologicznej kawy przybywa, czyli też ceny stają się bardziej przystępnymi. Spowodowane jest to walką producentów o klienta, którą wygrywa ten oferujący największą paczkę ekologicznego kakao za bardzo atrakcyjną cenę. W jednym sezonie dany producent odnosi sukces, a w kolejnym inny producent ma te swoje pięć minut sławy. Jednak pewna część chętnych na ekologiczne kakao woli kupić nasiona kakaowca, po to by we własnej kuchni zmielić je wedle uznania.

Mielenie kakao we własnej kuchni

Kiedyś trzeba było mielić i kawę i kakao we własnej kuchni, po to by robić i kawę i ciasto, ale obecnie to już coś więcej niż konieczność. Mowa tu dokładnie o tym, że sklepy są pełne kakao przetworzonego z dodatkami i konserwantami, a produkty ekologiczne z kakao niestety swoje kosztują. Właśnie ze względu na te czynniki warto mielić kakao we własnej kuchni i to samodzielnie. Nie jest to jedynie forma oszczędzania, bo obecnie popularność produktów eko rośnie i to nie tylko jeśli chodzi o kakao. Także suszone owoce są teraz znacznie bardziej popularnymi niż były te dwie dekady temu. Jednym słowem obecnie mistrzowie kuchni mielą suszone ziarna kakaowca, po to by móc oznajmić znajomym przy kawie, że ciasto podane zrobili z kakao, którego nasiona zmielili własnoręcznie. Wzmianki tego rodzaju dodają poczęstunkowi czaru, którego nie może mieć to pierwsze lepsze kupne ciasto.

Robienie poczęstunku z własnoręcznie zmielonych nasion kakaowca

W świecie obecnym robienie ciasta lub ciastek z tych własnoręcznie zmielonych nasion kakaowca to pewnego rodzaju wyróżnik. Mowa tu dokładnie o tym, że każdy może kupić to zmielone kakao w paczce, bo tego typu produktów nie brakuje w sklepach stacjonarnych i internetowych. Natomiast zrobienie ciastek z nasion kakaowca zmielonych własnoręcznie to już ciekawy wyróżnienie, czyli osiągnięcie, którym warto pochwalić się znajomym, którzy uwielbiają nowe patenty dotyczące żywności ekologicznej. Rzecz jasna do takiego mielenia wystarczy taki typowy młynek kuchenny do kawy, czyli sprzęt kuchenny, który można łatwo nabyć. Trudniej jest rzecz jasna z tymi suszonymi nasionami kakaowca, bo one mogą kosztować więcej od tej markowej mielonej kawy. Dlatego też zakupienie takiego kakao nie dla każdego jest sprawą prostą.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com